WhatsApp FaceBook send e mail
AP

"חרירי נחטף ומוחזק בסעודיה"

העדויות שלפיהן ראש ממשלת לבנון "נחטף" על ידי הסעודים, שגם אילצו אותו להתפטר, קיבלו חיזוק משמעותי • ה"וושינגטון פוסט" טוען: יורש העצר הסעודי הכתיב לו את הודעת ההתפטרות ומחזיק אותו בתנאי מעצר בית בריאד • הסעודים מכחישים, אבל אל־חרירי עצמו לא נשמע מאז שהתפטר

רועי קייס וסוכנויות הידיעות
12.11.17

גל השמועות על כך שראש ממשלת לבנון המתפטר, סעד אל־חרירי, "נחטף" על ידי הסעודים צבר בסוף השבוע תאוצה — וזכה לראשונה לחיזוק גם מהתקשורת המערבית.

 

אל־חרירי הגיע לסעודיה במפתיע ביום שישי שעבר, ולמחרת נשא נאום בריאד שבו הודיע על התפטרותו בשל מה שכינה "הבחישה" של איראן במדינה. נשיא לבנון, מישל עאון, טען אתמול בשיחה עם פוליטיקאים בכירים ועם דיפלומטים זרים שסעודיה "חטפה" את אל־חרירי וקרא לראש הממשלה המתפטר לחזור מיד ללבנון.

 

האשמה דומה השמיע שלשום גם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, שטען כי הסעודים אף אילצו את אל־חרירי להתפטר. "ראש ממשלת לבנון מוחזק בסעודיה", אמר נסראללה, "שמו אותו במעצר בית ומונעים ממנו לחזור".

 

לדברי מזכ"ל חיזבאללה, סעודיה הכריזה מלחמה על לבנון ועל חיזבאללה, והיא מנסה להניע את ישראל לתקוף אותה. "סעודיה ביקשה מישראל לתקוף את לבנון והסכימה לשלם על זה מיליארדים", טען. "זו לא פרשנות, זה מידע המבוסס על עובדות. אנחנו מגנים את ההתערבות הבוטה של סעודיה בענייני הפנים של לבנון. זה לא ראוי. אנחנו מגנים את האופן המביש שבו התנהלו כלפי סעד אל־חרירי מהרגע שבו הוא הגיע לנמל התעופה בסעודיה. השפלה לראש ממשלת לבנון היא השפלה לכל לבנוני".

 

נסראללה הזהיר את ישראל לא לעשות טעות ולנסות לנצל את המצב בלבנון. "שישראל לא תחשוב שאנחנו פוחדים או מבולבלים", אמר, "אנחנו חזקים היום יותר מתמיד".

 

בסעודיה ניסו להדוף את השמועות וטענו כי אל־חרירי לא עצור, אולם עד כה לא נשמעה כל הבהרה כזאת מצד אל־חרירי עצמו. גורם ממשל לבנוני בכיר אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי לבנון מאמינה שסעודיה מחזיקה את אל־חרירי בניגוד לרצונו, והוסיף כי ארצו פועלת עם מדינות זרות כדי להבטיח את שובו.

 

אתמול קיבל גל השמועות חיזוק מאחד מבכירי העיתונאים ב"וושינגטון פוסט", דיוויד איגנשיוס, שטען כי קיבל אישור מכמה מקורות מלבנון על כך שהודעת ההתפטרות של אל־חרירי הוכתבה לו במפתיע על ידי הסעודים במהלך פגישה עם יורש העצר מוחמד בן־סלמאן. לטענתו אל־חרירי הוחזק במשך יומיים בתנאי מעצר בית במלון "ריץ קרלטון" בריאד, לצד הנסיכים הסעודים שעל מעצרם הורה בן־סלמאן בשבוע שעבר במסגרת מסע טיהורים שערך בממלכה.

 

לפי ה"וושינגטון פוסט", לאל־חרירי תוכנן ביקור בסעודיה ב־6 בנובמבר, אולם הוא הוזעק לריאד שלושה ימים קודם לכן לפגישה עם בן־סלמאן. למחרת בשמונה בבוקר, יום שבת, הגיע אל־חרירי לפגישה, ומאז נותק עימו הקשר לכמה שעות. בצהריים הופתעו עוזריו לשמוע ברשת "אל־ערבייה", המקורבת לשלטון בריאד, דיווח על כך שראש הממשלה הלבנוני עומד להודיע על התפטרותו. ואכן, לקראת השעה 14:00 הופיע אל־חרירי בטלוויזיה הסעודית והקריא מהדף הודעת התפטרות, שכללה טענות על כך שאיראן וחיזבאללה מנסות לחסל אותו לצד מתקפה חריפה על טהרן. על פי ה"וושינגטון פוסט", התבטאויות לוחמניות כלפי איראן אינן אופייניות עבור נשיא לבנון, ואיש מכותבי נאומיו הקבועים לא השתתף בניסוח הנאום.

 

לדברי איגנשיוס, לאחר הנאום הועבר אל־חרירי לווילה במתחם מלון "ריץ קרלטון" ונשאר שם תחת השגחת שירותי הביטחון של הממלכה עד יום שני. למחרת הוא טס לאבו־דאבי המקורבת לסעודיה ונפגש עם יורש העצר שם. עם זאת, בביירות טענו כי אל־חרירי טס ב"מטוס כלא" תחת עינם הפקוחה של מאבטחים סעודים שהוצמדו אליו ולא היה חופשי לנהוג כרצונו.

 

לאחר הפגישה שב אל־חרירי לסעודיה, שם הוא שוהה מאז תחת עינם של שירותי הביטחון הסעודיים בתנאים לא ברורים. המקורות שעימם שוחח איגנשיוס אמרו לו כי הסעודים "בוחנים מועמדים חדשים" לתפקיד ראש ממשלת לבנון במקום אל־חרירי, שלטענתם לא הוביל קו נוקשה מספיק מול חיזבאללה ואיראן.