WhatsApp FaceBook send e mail
אלכס

עלו על פתיל

האירועים שהובילו לירי של חמאס לעבר גוש דן והשרון מוגדרים בישראל כ"קומדיה של טעויות", אבל בצה"ל מתייחסים במלוא הרצינות לאפשרות שנידרדר למלחמה שאיש אינו רוצה בה | הצבא הוריד לדרום את כוחות החי"ר והשריון המובחרים ביותר, והשמיד את לשכת הנייה כדי להבהיר לחמאס: "דמכם בראשכם" | היום, לפי עוצמת ההפגנות על הגדר, יתברר אם האיתות נקלט

אלכס פישמן
29.03.19

ביום שישי ישכבו בעמדות הצלפים כמאתיים חיילים. מספר מטורף. אבל זה הפטנט היחיד: צלפים, גז מדמיע ורחפנים. בצבא עוד לא הצליחו להמציא שום פטנט אחר שיכול למנוע מעשרות אלפי פלסטינים משולהבים לפרוץ את גדרות עזה ולשטוף אל הנגב. יש שמועה במערכת הביטחון שהאמריקאים פיתחו מערכת אל־הרג המתבססת על גלי קול בתדרים גבוהים. אבל לא רק שהאמריקאים לא מוכנים למכור הם גם לא מוכנים לגלות אם היא בכלל קיימת.

 

מבחינת מפקדי הגדודים והפלוגות שמנחים את הצלפים, עדיף שהירי ייפתח לפני שגל המפגינים מתרכז ומתחיל לשעוט לעבר הגדר. "שטחי הכינוס" שמהם מתחילה המערבולת האנושית לנוע נמצאים במרחק של מאות מטרים מן הגדר. "מרחק הלגיטימציה" המאפשר לירות כדי לפגוע במפגינים המאיימים לפרוץ אותה עומד על עשרות מטרים ממנה. אלא שאז אין לצלף יותר מדי זמן כדי להעריך את רמת האיום של המטרה, וגם לברור כזו שתרתיע את האחרים ותגרום להם להסתובב ולברוח.

 

באופן פרדוקסלי, הגבול ה"חם" ביותר הוא גם ה"פריך" ביותר. הגדר לאורך הרצועה היא הכי פחות עמידה בהשוואה לגבולות לבנון, סוריה ומצרים. בניית הגדר החדשה תסתיים רק בסוף השנה ובניית המכשול התת־קרקעי תגלוש לתוך 2020. אז ביום שישי הקרוב נישאר עם הצלפים. אם כל צלף יירה כדור אחד – יש סבירות שיהיו למעלה ממאה נפגעים בצד הפלסטיני. ככל שהאלימות תגבר ויירו יותר כדורים ,יעלה המספר במכפלות. במידה והתרחיש הגרוע יתממש ומספר הנפגעים ימדד במאות, ישראל והפלסטינים - כולל אלה שבגדה - ימצאו את עצמם באירוע חדש.

 

במקור, אל מול "צעדת המיליון" תיכנן פיקוד דרום להציב על הקו ביום שישי הקרוב שמונה גדודים במשימות הגנה. נוכח אירועי השבוע האחרון הוריד הצבא לקו גם חלק מן הכוח ההתקפי המובחר ביותר שיש היום בצבא היבשה: חטיבת השריון 7, חטיבת הצנחנים, חטיבת גולני. אליהן יצטרפו – אם יהיה צורך – חטיבות סדירות נוספות. בתצורתן ההתקפית הן פועלות במתכונת של צוותי קרב חטיבתיים, שבהם משולבים כוחות שריון, הנדסה, חי"ר, ארטילריה, ויכולות טכנולוגיות ומודיעיניות ייחודיות. צוותי הקרב האלה, המכונים "צק"ח גדעון", עוצבו החל מ־2017, ומהווים את לבנת היסוד של כוח ההבקעה היבשתי של צה"ל, ומותאמים גם ללחימה במסגרות קטנות בשטח בנוי. בשנה האחרונה עברו, רובם ככולם, את תרגולת הדילוג אל רצועת עזה והיערכות לפריצה לתוכה. צה"ל משקיע בכל שנה בעוד 30 גדודים במילואים לתעסוקה מבצעית כדי לאפשר ליחידות החוד הללו להתאמן.

 

נתניהו בהתייעצות בקרייה ביום שלישי. רוצים חמאס מוחלש, מורתע אבל שולט | צילום: אבי רוקח

 

לא מדובר בכוחות שאמורים לשהות זמן ממושך ברצועה, אלא ללחימה בתנועה ואש לפרקי זמן המיועדים להשמדת הכוח שממול. אם יבחר צה"ל להישאר לאורך זמן בעזה, יצטרך לבצע גיוס מילואים נרחב כדי להשלים את ההשתלטות על תאי שטח אחרי המכה הראשונה.

 

סוגרים את המטרו

 

לא במקרה איפשר הממסד הצבאי לפרסם לפני כחודש את התבטאויותיו של מפקד חטיבה 7, אל"מ רומן גופמן, שהפגין ביטחון עצמי גבוה ביכולות צבא היבשה אך גם קבל בכנס פנימי על כך שמפקדי הצבא מהססים לעשות בהן שימוש. בשיחות פרטיות הוא בוטה עוד יותר. לא אוהבים להשתמש בנו, הוא אומר, כי אנחנו לא עושים עבודות כירורגיות. כשטנקים נכנסים לשטח בנוי, צפוף בסמטאות, התמונות הן קשות. זה לא מצטלם טוב. ההופעות של גופמן אמורות לקעקע את הנחת המוצא של חמאס ושל חיזבאללה הקובעת שצה"ל לא יעז להכניס כוחות יבשתיים אל מול מכשול קרקעי ותת־קרקעי.

 

מאמצע השבוע קיצר צה"ל את לוחות הזמנים למעבר מהגנה להתקפה. המושג התקפה במצב הנוכחי משמעותו: הסרת האיום על העורף הישראלי מהר ככל שניתן, באמצעות השמדת האויב. זהו הלקח שצה"ל הולך איתו מאז מלחמת לבנון השנייה: אין אפשרות להסיר את האיום הרקטי מעל ישראל, בתוך פרק זמן קצר, בלי השמדת כוח האויב על הקרקע. אם לא תהיה כניסה קרקעית אפקטיבית לא תהיה יכולת למנוע, או לשנות במהירות, מצבים של שיתוק חיים בישראל וניתוק הקשר עם העולם. אגב מערכת האיכון של כיפות הברזל עדיין לא בפריסה מלאה. כך שחלקים מן האזורים המרוחקים מהרצועה יישארו בלי כיסוי של המיירטים. הצבא מעריך שכיסוי כלל ארצי יסתיים רק בעוד שנה וחצי. עד אז – יהיו אזורים שיקבלו התרעה על ירי, אבל לא יהיו יירוטים. ואכן, זה מה שקרה ב־25 במארס.

 

באותו יום, בשעה 5:18 בבוקר, כשנורתה רקטה מרפיח לטווח של 120 ק"מ ונחתה במושב משמרת בשרון, החל השעון המבצעי של צה"ל לתקתק. שעה וחצי מאוחר יותר נפתח מוצב הפיקוד העליון: הרמטכ"ל, ראש אגף המבצעים, מפקד חיל האוויר וראש אמ"ן מובילים סדרה של הערכות מצב המביאות להחלטה להיערך להידרדרות צפויה. לצד הורדת כוחות לדרום, נכנסו גם חילות האוויר והים לנוהל קרב. גם בגיזרת הצפון והגדה הוגברה הדריכות. הצבא נערך לתרחיש הגרוע ביותר.

 

מכאן ואילך מצוי צה"ל בעמדת המתנה. צה"ל תקף בינתיים כ־90 מטרות, כולל אתרים שגרמו לחמאס נזק כלכלי עצום. בין השאר נפגעו מערכות ממוחשבות ומכונות לייצור חימוש שהוברחו לשם. כל הפצצה כזו משמעותה נזק במיליוני שקלים לחמאס - שגם כך נמצא במצוקה כלכלית. לעומת זאת, תגובת חמאס אותתה על חוסר רצון להסלים. בין 70־60 רקטות נורו לעבר עוטף עזה, ומרביתן נפלו בשטחים פתוחים. אילו רצו בחמאס לדרדר את המצב, למשל אחרי הפגיעה במשרדו של איסמעיל הנייה בשכונת רימאל – שמבחינתם כמוה כהריסת משרדו של ראש הממשלה בירושלים – הם היו יורים לעבר באר־שבע, אשדוד וצפונה משם. רק היום, יום שישי, אפשר יהיה לדעת האם משלחת התיווך המצרית הצליחה להרגיע את הטמפרטורות. את ההפגנות הפלסטינים לא מתכוונים לבטל. עוצמתן והיקף הנפגעים יקבעו את גובה הלהבות. האזרח העזתי לא אופטימי. יש דיווחים מהרצועה על תופעות של אגירת מזון.

 

כשנכנס גדי איזנקוט לתפקידו כרמטכ"ל לפני יותר מארבע שנים, הוא הנחה את הפיקודים המרחביים להתמקד ולהתאמן על כמה תוכניות יסוד. היום בעצם מפעיל הצבא תוכנית אחת העוסקת בפגיעה בהתעצמות חמאס, תחת העילה של פעולות תגמול בתגובה לפרובוקציות. במסגרת זו מנהל הצבא גם תוכנית אקטיבית של המלחמה שבין המלחמות. אחת הדוגמאות שלה נחשפה בנובמבר האחרון, כשכוח מיוחד נתקל בעומק הרצועה באנשי חמאס.

 

התוכנית ההתקפית שהצבא ערוך אליה מדברת על שני מצבי קיצון: האחד - לא מחייב את כיבוש הרצועה והשני - כולל כיבוש ושהייה. שתי התוכניות כרוכות במהלכים הנמדדים בשבועות. כל מהלך צבאי יתחיל בהפעלה אווירית, שחלקה מיועד לאותת לאזרחים ברצועה לעזוב את האיזורים המסוכנים יותר. זה מה שהתרחש בכל המבצעים בעזה מאז עליית חמאס לשלטון: הרג עשרות שוטרים, חיסול רמטכ"ל חמאס וכד'. זה לא קרה השבוע. עליית המדרגה היחידה שרמזה על שינוי כלשהו בהתייחסות של ישראל הייתה הפגיעה בבתים השייכים לפעילים מרכזיים, כולל משרדו של הנייה. אלה היו פגיעות תודעתיות: דמכם בראשכם, התחלנו לרדוף אתכם. בשלב הבא, נפגע בכם פיזית.

 

אל צוותי הקרב החטיבתיים צורף השבוע גדוד ארטילרי, שעיבה את המערך הקיים ממילא בפיקוד הדרום. הארטילריה מסוגלת להביא היום אש מדויקת באמצעות רקטות וטילים לטווחים שונים. כמות האש היבשתית והאווירית שיודע הצבא לייצר מסוגלת לגרום הרס בלתי נתפס ברצועה, כולל פגיעה בתת־קרקע, באותם עשרות ק"מ שחפר חמאס. בהפצצות חיל האוויר השבוע ולפני שבועיים הותקפו מפעלי רקטות תת־קרקעיים מן האוויר, ושני פתחי כניסה מרכזיים ל"מטרו" של עזה, שהוסוו בתוך חממות חקלאיות.

 

חושך מצרים

 

הדרך היחידה לבלום את ההידרדרות לסבב לחימה כולל בימים הקרובים, מבלי שאף אחד מן הצדדים יוצג ככישלון, היא הסדר הבנות. כבר למעלה משנה מנסים המצרים לייצר את ההבנות, אבל חמאס, ישראל ואבו־מאזן, לסירוגין - כל אחד והאינטרסים שלו - הכשילו את המאמץ המצרי. משלחת התיווך המצרית, בראשותו של הגנרל עבד אלחאלק, האחראי על התיק הפלסטיני במנגנון המודיעין המצרי, כוללת גם את גנרל איימן בדיע - למעשה מספר שלוש במודיעין הכללי המצרי - ואת הנציג הקבוע בתל־אביב, הקונסול קולונל המאם אבו זייד.

 

חברי המשלחת הבינו שחלון ההזדמנויות של יחיא סינוואר ללחוץ על ממשלת ישראל ייסגר ב־10 באפריל, יום אחרי הבחירות. שכן לחמאס אין שום יכולת לחזות איזו ממשלה תקום בישראל, עד שתקום. מאידך, נתניהו בקונסטלציה הנוכחית של ערב בחירות, לא יכול להתחייב על הקלות מפליגות לטווח הרחוק, נוכח הנזק האלקטורלי שזה עלול לגרום לו. הרעיון לרבע את המעגל הגיע דווקא מישראל שנתנה למצרים, בתחילת מארס, אור ירוק להתחיל לגלגל הסדר לטווח ארוך יחסית, של שנה לפחות. במסגרת ההסדר הזה תקבל ישראל, באופן מיידי, שקט לאורך הגדר. לא בלוני תבערה ונפץ, לא הפגנות מטורפות, לא משטים. ישראל, מצידה, מתחייבת לקבל שורה של תנאים לשיקום הרצועה שיתבצעו בטווח המיידי – כמו הכנסת כסף קטארי בהיקף של 30 מיליון דולר בחודש, לצד התחייבויות לפרויקטים שיתחילו להתממש במהלך שנת הרגיעה.

 

המצרים לא טיפשים ואף אחד לא מעמיד פנים. כשאומרים "שנה" במזרח התיכון הכוונה היא לאחרי הבחירות - ואולי קצת יותר. אבל זה מה שממשלת ישראל זקוקה לו: לעבור את הבחירות בשקט. מצד שני, הפתיל הפוליטי של נתניהו בתקופה הנוכחית מול חמאס קצר יותר. לכן גם לחמאס ברור שהוא מהלך על חבל דק. בנקודה זו החלו המצרים לדלג בין תל־אביב לעזה, כשעל הדילוגים מפקח הממונה על גנרל עבד אלחאלק: סגן שר המודיעין המצרי, הגנרל עומר חנפי. המעורבות שלו מבטאת את החשיבות שמייחס הנשיא המצרי א־סיסי למהלך הזה.

 

המצרים היו בתחושה שהם בדרך הנכונה. בשבוע השני של מארס אמרו שיש להם בכיס כבר 80 אחוז מההבנות בין הצדדים. אלא שחמאס קיבל ככל הנראה רגליים קרות. ב־14 בחודש הוא מבצע "בטעות" ירי של שתי רקטות לעבר גוש דן. זה קורה בדיוק בדקות שבהן הגנרל אלחאלק יושב מול יחיא סינוואר. המצרים עוזבים את עזה בזעם ומבהירים לחמאס: "אתם לבד. רוצים מלחמה? בבקשה. רק אל תרוצו אלינו שנציל אתכם. רוצים רגיעה לפרק זמן ממושך? תודיעו שקיבלתם את התנאים שלנו".

 

ברקע, מעלה צה"ל בחודש האחרון את התגובה הצבאית מול הפרחת הבלונים. האווירה הולכת ומתחממת. ישראל שחשבה שתשיג באמצעות הכספים הקטאריים שקט ליישובי עוטף עזה - התבדתה. בחלק מן המקרים התברר שחמאס לא מצליח או לא רוצה לרסן את אנשי הג'יהאד האיסלאמי. ועדיין בכל החודש האחרון חמאס מעביר שדרים לישראל בכל צינור אפשרי שאין בכוונתו לשבור את הכלים ולצאת למערכה כוללת. בסוף השבוע שעבר נהרגו על הגדר שישה פלסטינים והחמאס נמנע מתגובה. כל מקרי הירי ארוך הטווח שיוחסו לחמאס בשבועיים האחרונים הוגדרו בישראל כ"קומדיה של טעויות" שעלולה לגרור את האזור למלחמה מבלי שלמי מן הצדדים עניין בעימות כזה.

 

במקביל, נוצרה לחמאס בעיה פנימית ברצועה. היה עליו לדכא בכוח הפגנות של אזרחים שמחו מול חמאס על מצבם ואיחדו סביבם את כל הפלגים שאינם איסלאמיסטיים - כמו החזית הדמוקרטית, העממית, הפתח וכד'. הדבר יצר בחמאס תחושת חירום המחייבת בין השאר את תיעול הלחץ הפנימי לעבר ישראל והרשות. זהו עוד מכשול המפריע למצרים לשכנע את חמאס להוריד את ההפגנות לאורך הגדר.

 

הגדרת הדרג המדיני לצבא היא חמאס מוחלש, מורתע אבל שולט. לכן המטרה המרכזית שאליה חותר הצבא במבצע היא הנחתת מכה שתותיר את חמאס בשלטון אבל תייצר רגיעה לפחות לחמש־שש שנים. אותם שרים בקבינט החושבים שהפתרון היחיד מול הרצועה הוא במכה צבאית, בהחלט יכולים להפעיל לחץ על ראש הממשלה - על בסיס המצגות של הצבא.